SELFEXPLORED

Vai aukstas dušas uzlabo imunitāti ? No svara zaudēšanas līdz pat garastāvokļa uzlabošanai!

10.08.17
Elvis Baltais Programmatūras inženieris & personālās izaugsmes entuziasts
Saturs

Jau sen ir zināms, ka aukstas dušas ir labas. Bet kas tieši padara tās par labām un veselīgām ?

Daži no ieguvumiem, veicot aukstas dušas regulāri

  • Uzlabo asins cirkulāciju;
  • Veicina endomorfīnu izdalīšanos;
  • Veicina produktivitāti;
  • Mazina iekaisumus;
  • Atvieglo muskuļu sāpes, pēc smaga treniņa;
  • Palīdz zaudēt lieko svaru;
  • Uzlabo garastāvokli;

Kā strādā aukstās dušas ?

Aukstais ūdens liek novadīt asins plūsmu no perifirērajiem asinsvadiem uz dziļajiem asinsvadiem. Šīs plūsmas veicināšana, samazina iekaisumu, tūsku un uzlabo vēnu asins cirkulāciju.

Uzlabota vēnu asins cirkulācija nodrošina, ka pēc iespējas vairāk asins sasniegs sirdi.

Vai aukstas dušas var padarīt mani laimīgāku ?

Mehānisms, kas veicina labsajūtas uzlabošanos pēc aukstas dušas, iespējams, ir izskaidrojams ar dopamīnenerģijas transmisjas stimulēšanu. Dopamīnenerģijas stimulēšanas notiek caur mezokortikolimbisko un nigrostriatālo smadzeņu ceļu. Šie dompamīnenerģijas ceļi ir zināmi, pateicoties, to ietekmes dēļ uz emociju regulēšanu. Ne-zinātniski runājot, aukstā ūdens ietekmē, smadzeņu centri, kuri ir atbildīgi par mūsu garastāvokli un emocijām, tiek appludināti ar laimes hormoniem.

Papildus veselības ieguvumi no auksta ūdens.

Vairākos pētījumos ir atklājies, ka cilvēkiem, kuri ziemā, regulāri nodarbojas ar ledus peldēšanu, ir novērojamas, pozitīvas tendences. Pozitīvās tendences iekļauj sevī, spriedzes samazināšos, noguruma samazināšanos un pat uzlabojumus labsajūtā un atmiņas veicināšanā. Tas nozīmē to, ka šo cilvēku organismiem pierodot pie jaunā stresora, izveidojas jauns aizsargmehānisms. Šajā gadījumā, jaunais aizsargmehānisms ir, antioksidantu līmeņa, palielināšanās asinsritē.

Vai aukstas dušas var palīdzēt man vieglāk pamosties no rīta ?

Noteikti! Aukstās dušas aktivizē simpātisko nervu sistēmu, kura veicina modrumu. Kā arī veicina uzmanību un pašapziņu. Līdzīgs efekts tiek panākts meditācijas laikā. Aukstās dušas, līdz ar to ir, laba doma apvienot ar meditāciju.

Vai ar auksto dušu palīdzību var atbrīvoties no liekā svara ?

Lai gan ledus vannas ir iedarbīgākas, pavadot vismaz astoņas minūtes zem auksta ūdens, ar vai bez karstā ūdens starplietošanu, vajadzētu būt pilnīgi pietiekami. Ir pat klīniski pētījumi, kuri apgalvo, ka aukstas dušas stimulē brūnos taukus. Brūnie tauki atrodas kakla augšdaļā, uz pleciem un krūtīm. Kā arī var palīdzēt atbrīvoties no kaloriju pilnajiem taukiem – lipīdiem! Lipīdi drūzmējas ap vēdera augšdaļu un lejas daļu.

Vairāk par brūnajiem taukiem.

Līdz 2009. gadam, tika uzskatīts, ka brūnie tauki, ir tikai jaundzimušajiem un, ka pieaugot mēs viņus zaudējam. Bet 2009. gadā, tika atklāts, ka arī pieaugušajiem, tomēr ir brūnie tauki.

Kāpēc tieši brūnie tauki ?

Pretstatā parastajiem taukiem, jeb baltajiem taukiem, brūnie tauki ir bagāti ar mitohondrijiem, kuri nodrošina dzelzs klātbūtni. Dzelzs klātbūtne padara šos taukus brūnus. Mitohondriji nodrošina šūnas ar enerģiju. Viņi pārveido uzņemto ēdienu par molekulām. Par molekulām, kuras nodrošina ķermeni ar enerģiju. Kā piemērs, muskuļos ir visvairāk mitohondriju.

Ko tieši dara brūnie tauki ?

Brūnie tauki palīdz enerģijas ražošanā. Mūsu ķermenis izmanto trīs veidus, lai saražotu siltumu:

  • Vasokonstrikcija: perifērie asinsvadi sašaurinās, lai asins paliktu dziļāk ķermenī un pie orgāniem;
  • Drebuļi: muskuļi paši sāk trīcēt, tādējādi ražojot siltumu;
  • Ar brūno tauku palīdzību;

Simpātiskā nervu sistēma aktivizē brūnos taukus. Brūno tauku aktivizācija notiek, saskaroties ar aukstumu. Vienalga vai ķermenis tiek mērcēts aukstā ūdenī vai vienkārši tiek pakļauts aukstumam, simpātiskā nervu sistēmu aktivizēs brūnos taukus. Brūno tauku aktivizācija pieprasa enerģiju. Un jo vairāk tiek pieprasīta enerģiju, jo vairāk kaloriju tiek sadedzināts.

Secinājumi.

Spriežot pēc visas pieejamās informācijas, patiešām aukstas dušas ir noderīgas. Tās veicina, garastāvkoļa uzlabošanos, imunitātes stiprināšanu un, pat palīdz atbrīvoties no liekā svara. Ja vēlies būt veselīgāks, tad droši iekļauj aukstas dušas, savas dienas kārtībā!