SELFEXPLORED

Kā cīnites un nesaslimt ar covid-19 jeb koronavīrusu ?

26.03.2020
Elvis Baltais Programmatūras inženieris & personālās izaugsmes entuziasts

Viens no vis labākajiem veidiem kā cīnites pret Covid-19 vīrusu ir stiprināt imūnsistēmu!

Kā, tad īsti var uzlabot un stimulēt savu imūnsistēmu ?

Šis jautājums ir šobrīd visu prātos, saskaroties ar pašreizējo vispasaules krīzi. Mēs vēl nezinām kā pilnībā novērst vai cīnīties pret sekām, kuras izraisa Covid-19 vīruss.

Ir dzirdēti daudzi ieteikumi kā “uzlabot” imūnsistēmu gan internetā, gan no draugiem, sākot ar Vitamīna C vai Vitamīna D lietošanu, un beidzot ar ēteriskajām eļļām. Bet kā mēs varam zināt kuras no šīm rekomendācijām izmantot vai ‘’laist labāk gar ausīm’’ ?

Šis ir grūts jautājums, lai to tik vienkārši atbildētu, galvenokārt dēļ tā, ka imūnsistēma nav viena lieta, vai viena organisma daļa, kuru mēs varam tik viegli izmērīt. Tā ir ļoti komplicēta un delikāta sistēma ar ļoti daudzām un dažādām komponentēm. Palīdzot vienai daļai, var tikt kaitēta cita, vai pat, ja tomēr izdodas šo daļu uzlabot, tā var nebūt effektīva tieši cīņai pret Covid-19 vīrusu.

Tieši šis fakts padaro šo jautājumu tik grūti atbildamu. Turklāt kā mēs varam zināt, ja kaut kas palīdz cīnities pret citiem vīrusiem, palīdzēs arī pret šo ? Kā var redzē, nav tik viegli un vienkārši rast atbildi uz šo problēmu.

Galvenokārt, ja saslimušais ir vecāka gadagājuma vai ar jau esošām veselības problēmām (diabēts, augsts asinspiediens, utt), tad ir pastiprināts risks, ka simptomi būs ļoti nopietni un pat ir iespējama dzīvības apdraudēšana.

Ja cilvēks ir jauns vai vesels, risks no komplikācijām ir daudz zemāks. Ja tiek ‘’saķerts’’ šis Covid-19 vīruss, tad simptomi mēdz būt normas robežās un neatšķirties no ierastajiem gripas simptomiem, kas mēdz pāriet jau pēc pāris dienām.

Lai vai kā, ir iespējams, ka cilvēks kuram ir Covid-19 vīruss, pats neizrāda nekādus simptomus, bet neapzināti var nodot šo vīrusu apkārtesošajiem cilvēkiem. Līdz ar to jāievēro sociālā distancēšanās un citi preventīvie pasākumi!

Tātad, iespējamie veidi, kā celt savu īmunsistēmu cīņai pret Covid-19 vīrusu un citas vērtīgas lietas, kas būtu šobrīd jāievēro.

Sāksim ar pamatlietām.

Šīs ir lietas, kuras var viegli ievērot un nemaksā neko! 

 • Kārtīga roku mazgāšana: coronavirus tiek izskausts ar kārtīgu roku mazgāšānu (vismaz 25 sekundes) ar ziepēm vai roku dezinfektoru, kura sastāvā ir vismaz 60% spirta.
 • Smēķēšanas atmešana: Smēķētāji ir riska grupā, saķert infekcijas un ciest no šo infekciju izraisītajām sekām.
 • Kārtīgs miegs: Miegs ir svarīga labas veselības sastāvdaļa un kā bonuss, var uzlabot arī imūnsistēmas darbību. Kā arī, labs miegs samazina stresu. Ir pierādīts, ka  tie cilvēki kuri guļ 7 stundas dienā vai mazāk ir 3 reizes vairāk pakļauti riskam saslimt epidēmjas/gripas laikā.
 • Pareizais daudzums sporta: Pētījumi rāda, ka tie, kuri sportio ir mazāk pakļauti riskam sastapties ar infekcijām, nekā tie kas nesporto. Jo sporta laikā un pēc tā, ķermenī izdalās vielas un hormoni, kas ir labvelīgi organisma labsajūtai un uzlabo imūnsistēmas spēju cīnīties pret vīrusiem un infekcijām. Lielākoties pierādot to, ka sportošana ir labāka nekā izvairīšanās no sporta.
 • Izvairīšanās no lieka stresa: Hronisks stress kā jau mēs zinām, un tas vairāk mūsdienu sabiedrībā nav noslēpums ļoti bieži vien ir atbildīgs par zemu imūnsistēmas spēju cīnīties pret vīrusiem, tai skaitā Covid-19. Tā vietā, lai lieki uztrauktos par to, ka lielveikalā 8:00 no rīta vairs nevarēsi nopirkt brokastu rosoliņu, ja tu neesi officiāli atzīts par senioru vai to, ka akcijas cenas krītas un bitkoina vērtībā atkal ir zem 5 tūkstošiem, ir jānomierinās un jāsaprot, ka ir citas svarīgākas lietas par ko uztraukties un kam veltīt savu uzmanību.
 • Alkohola uzmanīga lietošana: Stresa laikā cilvēki bieži vien mēdz mierināt savus nervus ar kādu glazīti stiprāka dzēriena, bet jāatcerās , ka pārlieku liela tā lietošana samazina imūnsistēmas spēju cīnīties un aizsargāties par Covid-19 vīrusu.

Kā ir ar papildus vitamīnu vai citu vielu lietošanu, lai pasargātu sevi no šīs sērgas ?

 • Vitamīns C: Dekādēm, vitamīns C tiek uzskatīts kā Nr.1 preventīns līdzeklis pret jeb kāda veida saaukstēšanām. Starp citām funkcijām ko veic šis vitamīns C ir, veselīgas ādas saglabāšana, kas kalpo kā barjera tārpiem un citiem nevēlamiem iebrucējiem. Turklāt daudzi, bet ne visi pētijumi liecina par to, ka palielinās leikocītu daudzums organismā, kas palīdz cīnīties pret infekcijām. Vidējas ieteicamais daudzums, ko iesaka uzņemt dienā ir līdz 2mg C vitamīna.
 • Vitamīns D: Kā hormons un kā vitamīns, vitamīns D spēlē ļoti daudz lomas cilvēka veselībā. Pēdējos gados, cilvēki ir sākuši lietot ļoti augstas vitamīnaD devas ar nolūku celt īmunsistēmas spēju cīnīties pret vīrusiem un citiem augšējā elpceļa iekausumiem. Ieteicamais uzņemamais vitamīna D daudzums dienā ir ap 2000 IU. Vairums cilvēku dzīvo konstantā vitamīna D trūkumā, tapēc nenāktu par sliktu, jau sākt to lietot, jo īpaši šobrīd, kad apkārt ceļo covid-19. Protams cilvēka ķermenis pats ir spējīgs saražot vitamīnu D, kad āda saskaras ar saules gaismu, bet mūsdienās, kad cilvēks lielāko dienas daļu pavada zem mākslīga apgaismojuma, tas netiek darīts un cilvēkam sāk trūkt šis vitamīns.
 • Cinks: Cinks ir minerāls kas atbild par leikocītu mobilizēšanu uz infekcijām organismā. Tapēc cilvēkiem, kuri cieš no cinka trūkuma, ir vairāk pakļauti saaukstēšanām, gripām un citiem vīrusiem. Pētījumi lēš, ka pietiekams daudzums cinka organismā samazina iespējamību saslimt ar gripu par 33%. Lai gan, nav pārbaudīts vai līdzīga ietekme būtu arī pret covid-19 vīrusu. Cinka maksimālā dienas deva ir 40 mg.
 • Kurkuma: Ir garšviela, kas tiek izmantota Indijas un Āzijas virtuvēs. Tas satur kurkumīnu un kā liecina pēdējie pētījumi, tieši kurkumīns varētu veicināt labāku imunsistēmas darbību. Pievienot kurkumu ēdienam nenāks par ļaunu, sliktākajā gadījumā, baudīsiet garšīgu ēdienu.
 • Ehinaceja: Ehinaceja ir augs, kas pēc pēdējiem pētījumiem liecina, ka varētu aizsargāt tieši augšējos elpceļus pret jaunām infekcijām, bet nav apstiprinājums tam, vai samazina slimošanas laiku vai nopietnību. Un pagaidām arī nav pierādījumi tam, vai ir efektīvs līdzeklis pret Covid-19.
 • Ķiploks: Tiek uzskatīts, ka ķiplokam piemīt antibakteriāla un pretvīrusu īpašības. Lai gan to apstiprina tikai viens pētījums, nenāktu par ļaunu, pievienot ēdienam vairāk garšas.

Īsumā, iemesls kāpēc jaunais korona vīruss tik ātri izplatās, un kapēc tas atstāj tik lielu iespaidu uz apkārtējiem ir imunitātes vājums, jeb pat tās trūkums. Mūsu imūnsistēma vēl ne ar ko tādu nav iepriekš saskārusies. Jo vairāk mēs ievērojam lietas un pasākumus, kas var samazināt iespēju saslimt ar Covid-19, jo labāk, gan mums pašiem, gan apkārtējiem. 

Laba roku higēna un sociāla distancēšanās var palīdzēt nesaķert šo vīrusu vai sliktākajā gadījumā neaplipināt ar to kādu sev tuvu cilvēku un censties saglabāt samērā stipru imunitāti. Pat ja netiek noķerts Covid-19, šīs darbības var palīdzēt imūnsistēmai:


1) Ēst veselīgi, lai izvairītos no augsta asinsspiediena;

2) Prioritizēt labu miegu;

3) Izvairītes no lieka stresa;

4) Izvairīties no smēķēšanas;

5) Nodarboties ar sportu 15-20 min dienā;

6) Pagozēties saulīte un ieelpot svaigu gaisu, kad viens iespējams;

Lai gan šobrīd vēl nav noteiktu pierādījumu kā cīnīties pret Covid-19 vīrusu, šā vai tā, jau var tikt sākti ievēroti prevntīnie pasākumi;