SELFEXPLORED

Vai cukurs ir vainīgs pie Tava liekā svara? Kādu kaitējumu cukurs nodara Tavam organismam?

19.07.2017
Elvis Baltais Programmatūras inženieris & personālās izaugsmes entuziasts
Saturs

Vārds “cukurs” tiek attiecināts uz kristālisku vielu, kura tiek iegūta rūpnieciska procesa rezultātā. Cukuru pārsvarā balina, iegūstos mums labi zināmo, balto cukuru. Kā arī ir pieejams brūnais cukurs, kurš netiek balināts, līdz ar to saglabā savu orģinālo krāsu.
Cukurs tika izgudrots tikai viena iemesla pēc, lai padarītu ēdienu saldāku!

Kas kopīgs oģļhidrātiem un cukuram ?

Ogļhidrāti sastāv no monosaharīdu ķēdītēm. Šīs ķēdītes garums var saturēt no pāris simtiem līdz vairākiem tūkstošiem monosaharīdu vienību. Cukura, jeb saharozes gadījumā, šī ķēdīte sastāv tikai no divām monosaharīdu vienībām. Līdz ar to, jo garāka monosaharīdu ķēdīte, jo ilgāks laiks nepieciešams organismam, lai viņu pārstrādātu. Īsākas monosaharīdu ķēdītes, ļauj organismam ātrāk tās pārstrādāt, sniedzot tulītēju enerģiju. Garākas monosaharīdu ķēdītes iekļauj sevī vairāk organismam nepieciešamās uzturvērtības. Būtībā visi ogļhidrāti sastāv no cukura.

Ir daudz un dažādi cukuru veidu un to aizvietotāji, bet mēs galvenokārt apskatīsim glukozi un fruktozi.

Kas ir glukoze un kā tā strādā ?

Glukoze ir cukura veids, kuru izmanto organisms. Galvenokārt tās ir šūnas, kuras izmanto šo cukuru, lai gūtu enerģiju. Kad glukoze sasniedz ķermeni, tā tiek novadīta uz aizkuņģa dziedzeri, lai ražotu insulīnu. Smadzenes pamana, ka kāpj insulīna līmenis. To viņas pamana pēc tā, ka ir sācies vielmaiņas process, glukozes klātesamības dēļ. Svarīgākā lieta šajā procesā ir tāda, ka, pateicoties šim procesam, tiek nodota informācija atpakaļ smadzenēm, kura ziņo un atbild par sāta sajūta vederā. Bez šīs sajūtas, mēs nezinātu, vai esam uzņēmuši pietiekami daudz barības vai nē.

Glukozes sliktā puse.

Bet glukoze nav perfekta. Ir ļoti daudz organisma procesu, kuri tiek uzsākti, kad glukoze sasniedz smadzenes. Viens no šiem procesiem norisinās aknās. Glukozei sasniedzot aknas tiek uzsākta lipoproteīna izstrāde. Lipoproteīns jeb holestesterīns ir atbildīgs par sirds un asinsvadu slimībām. Bet tikai 1 no 24 kalorijām, kuras ir no glukozes, tiek pārstrādātas par lipoproteīnu. Ja glukoze būtu vienīgais cēlonis, kas izraisītu lipoproteīna iespējamo ražošanu, tad tā nebūtu problēma.

Saharozes un fruktozes kukurūzas sīrups.

Mūsu nolūkam, augstas fruktozes kukurūzas sīrups un saharoze ir viens un tas pats, jo abas šīš lietas ir ļoti saldas un abas satur ļoti daudz fruktozes. Saharoze sastāv no 50% fruktozes un augstas fruktozes kukurūzas sīrups no 55% fruktozes (kas ir augsts salīdzinoši ar parasto kukurūzas sīrupu, bet diezgan zems ar cukurdienru cukuru). Atlikums abos gadījumos ir glukoze, kuru mēs apspriedām augstāk.

Vai fruktoze mums ir kaitīga ? Kā strādā fruktoze ?

Vairums gadījumu fruktoze patiešām priekš mums ir slikta, tāpēc, ka organisms pārstrādā to. Fruktozi var pārstrādāt tikai aknas, kas nav labi. Tas nozīmē lielāko daļu kalorijas no fruktozes, apmēram trīs reizes vairāk kā no glukozes, tiks novadīts uz aknām, pārstrādei. Tas palielina lipoproteīna(holesterīna) un tauku veidošanās iespējamību.

 

Pie kā var novest, pārlieku lielas fruktozes uzņemšana ?

  • Palielielinās urīnskābes ražošana;
  • Pavājinās atmiņa;
  • Noved pie hipertensijas;
  • Noved pie augsta asinsspiediena;
  • Āda noveco ātrāk, jo pārāk daudz cukurs traucē atjaunoties kalogēnam, kurš uztur ādu jaunu;
  • Var tikt uzglabāta kā tauki;

Vai fruktoze padara Tevi resnu ?

Neskaitot augstāk minētās negatīvās sekas pārlieku augstas fruktozes uzņemšanas gadījumā, tā arī ietekmē veidu, kā smadzenes uztver, kopēju ēdiena uzņemšanu. Tas notiek tāpēc, ka smadzenes pretojās leptīna uzņemšanai. Leptīns ir proteīna veids, kurš ir vitāli svarīgs enerģijas uzņemšanai un tās izlietošanai. Tas nodrošina apetītes un sāta sajūtu, vielmaiņas procesos. Rezultātā netiek nodots signāls smadzenēm, kas nosaka, ka barības vielas ir uzņemtas pietiekamā daudzumā un līdz ar to izpaliek arī sāta sajūta. Tas noved pie pārlieku lielas barības vielu uzņemšanas. Kā piemēru var minēt limonādi. Limonādes satur, augstus fruktozes līmeņus. Tas noved pie tā, ka šī limonāde tiek uzņemta ļoti lielos daudzumos, jo mūsu organisms nedod signālu, ka esam pietiekami viņu uzņēmuši. Tas noved pie papildus, liekām kalorijām, kas ar laiku summējās kopā un noved pie liekā svara problēmām.

Vai fruktozes uzņemšanai ir kādi plusi ?

Fruktoze pati par sevim, nav slikta. Fruktozei var atrast praktisku pielietojumu. Profesionāliem atlētiem, fruktoze, nodrošina ātru glikogēna pieejamību, kas lieti noder, kad nepieciešams momentāli atgūt enerģiju. Jo to uzņemot, tā arī tiek uzreiz izlietota.

Pārstrādāti un nepārstrādāti pārtikas produkti.

Augļi satur fruktoz un mums viņi būtu jāuzņem regulāri. Kā tas varbūt, ja fruktoze gandrīz vienmēr ir slikta lieta ? Tas ir tāpēc, ka auglis savā dabiskajā formā, satur šķiedrvielas. Fruktoze kā iepriekš minēts, nedod sāta sajūtu, bet šķiedrvielas gan! Tieši ši iemesla dēļ, augļus var droši lietot uzturā. Cukura dabiskā forma nav balta kristāla veidā, bet gan kā cukurbiete. Rūpnieciski iegūstot cukuru, tas zaudē visas savas šķiedrvielas. Tāpēc rūpnieciski iegūtas cukurs izraisa problēmas. Kā arī, augļi satur 5 galvenās barības vielas, kuras nepieciešamas, labai zarnu darbībai. Šīs 5 svarīgās barības vielas, parasti tiek iznīcinātas rūpnieciskos procesos ar, ko iegūst, cukuru, maizi, pastas un brokastu pārslas. Kā arī augļi satur vitamīnus, minerālus, šķiedrvielas, ūdeni, antioksidantus. Vitamīni un minerāli palīdz tūksotšiem šunu ķīmiskajiem procesiem. Šķiedrvielas nodrošina labu zarnu darbību un palēlina, ogļhidrātu uzņemšanu. Antioksidanti aizsargā no oksidāciju bojājumiem un pārlieku ātras novecošanas, tai skaitā, muskuļiem, aknām, sirds un smadzenēm.

Kuros produktos vēl ir daudz cukurs ?

Daudzi rūpnieciski ražoti prodokti satur zemu tauku līmeni. Protams, zems tauku līmenis skan labi. Bet tas, ka netiek uzņemti tauki, nenozīmē, ka organisms pats viņus nevar saražot. Ķermenis ir pietiekami spējīgs pārstrādāt taukus, līdz ar to, tā nav svarīgākā problēma.
Svaigi produkti jau no dabas ir garšīgi pat ar zemu tauku saturu. Bet rūpnieciski ražotie produkti, ar zemu tauku saturu, no otras puses, tik labi negaršo. Ražotāji to ļoti labi apzinās. Tāpēc viņi pievieno cukuru un sāli šiem produktiem, lai atrisinātu radušos problēmu. Šis process būtībā apmaina taukus, kurus ķermenis patiešām varētu izmantot priekš fruktozes, bet tā vietā, viņš tieši viņus saražo. Tieši šī iemelsa dēļ rūpnieciski ražotie produkti ir ļoti kaitīgi mūsu veselībai.

Viens no sliktākajiem, ‘’sliktā’’ cukuru ieguves avotiem.

Lai arī, ko jūs darītu, šis ir pats svarīgākais. Fruktoze limonādēs, ir ļoti problemātiska, augstāk apspriesto iemeslu dēļ, tā var tikt uzņemta, kamēr ķermenis neatpazīst, ka tiek uzņemts cukurs, līdz ar to, apetīte/slāpes netiek remdētas un ķermenis prasa vēl. Turklāt, ļoti daudz limonādes (piemēram Kola) satur ļoti daudz nātrija. Kāpēc gan, lai jūs gribētu sāli savā limonādē ? Jūs to negribētu, bet sāls palielina slāpes un liek iedzert vēl šo garšīgo limonādi, vai pat iegādāties vēl.

Tātad, kāds ir labākais veids kā uzņemt cukuru ?

Labākais veids kā uzņemt cukuru ir, to darīt ar produktiem, kuriem ir daudz škiedrvielu. Kā iepriekš minēts, sekcijā par dabīgiem un rūpnieciski ražotiem produktiem, škiedrvielas ir ļoti svarīgas, lai samazinātu cukuru uzņemšanas apjomus. Šķiedrvielas dara, to ko fruktoze never. Tās brīdina ķermeni par to cik daudz kalorijas patiešām ir uzņemtas un ,ka laiks ir apstāties. Vienvārdsakot, šķiedrvielām un fruktozei ir jāstrādā kopā.

Tātad kā es varu uzņemt šķiedrvielas ar fruktozi ?

Samazinot rūpnieciski ražoto produktu patēriņu uzturā. Nomainiet tos pret augļiem un citiem produktiem, kuros jau dabiski ir daudz šķiedrvielu. Pārbaudiem uzturvērtību sarakstus uz iepakojumiem.
Nav jāatsakās pilībā, no šiem produktiem. Jāievēro mērenība, uzņemot tās pašas limonādes. Problēma ar cukuru mūsdienās ir tāpēc, ka viņš atrodas praksti visos produktos, līdz ar to, mēs gribot vai negrib viņu uzņemam. Kamēr jūs sekojat līdzi tam cik cukuru uzņemat ikdienā un ieturat mērenību, cukuram nebūtu jāsagādā jums problēmas! 🙂